Usunięcie guza ślinianki przyusznej

Wczoraj wróciłam ze szpitala po usunięciu guza ślinianki przyusznej, a właściwie usunięto całą śliniankę wraz z guzem (Tumor mixtus) - guz łagodny. Za 14 dni muszę odebrać wyniki badań histopatologicznych. Bardzo się boję o wyniki. Mam porażenie nerwu, co prawda oko mi się zamyka, ale usta przekrzywione są na lewą stronę. Czuję dyskomfort nie tylko w mówieniu, gdzie przygryzam sobie dolną wargę, ale nie umiem pić, bo leci po brodzie, jeść, bo mam trudności z przemieszczaniem pokarmu wewnątrz jamy ustnej. Wiem, że to jest jeszcze bardzo świeże, ale co mam robić i jakie ćwiczenia wykonywać, żeby to wróciło jakoś do normy? Czy może są jakieś rehabilitacje i po jakim czasie? Ranę przemywam wodą utlenioną i Octeniseptem w aerozolu.

To bardzo wczesny okres pooperacyjny i na razie nie ma powodu do niepokoju. W przeciągu 1-2 tygodni porażenie tego nerwu systematycznie powinno ustępować i wszystko wracać do normy. W chwili obecnej nie ma konieczności rehabilitacji. Trzeba odczekać ten wczesny okres pooperacyjny głównie uzupełniając dietę zestawem witamin z grupy B. Jeśli porażenie nie zacznie się cofać, to w tej sprawie najlepiej skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz specjalista rehabilitacji zaleci odpowiednie zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne. I ranę należy tylko przemywać Octeniseptem, a nie wodą utlenioną.