Praca stojąca i bulging kręgosłupa

Witam! Mam 34 lata, jestem szczupła, nie pracuję fizycznie, ale pracę mam "stojącą" - 7 godz. dziennie. Od stycznia br. mam bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa (bardziej z lewej strony) i drętwienie lewej nogi (czasami nawet promieniuje do palucha w stopie). Objawy nasilają się pod koniec pracy w pozycji stojącej. Ustępują kiedy leżę, względnie jest też jak chodzę. Wcześniej nie miałam problemów z kręgosłupem. Kilka lat temu dopadła mnie rwa kulszowa. Przewlekłych chorób nie mam. Badanie tomografii komputerowej wykazało: Spina bifida S1 Na poziomie l5/s1 przekosteniania blaszek nakrywkowych. Bulging nieregularny tarczy mk do 7mm - wymiar ap kanału don 12 mm. Węższy otwór mk lewy. Na poziomie l4/l5 wymiar ap kanału do 15mm - bulging tarczy mk do 2 mm. Na poziomie l3/l4 wymiar ap kanału do 15mm. Bardzo proszę o wytłumaczenie co oznacza pojęcie bulging i przekosteniania blaszek nakrywkowych oraz jakieś wskazówki dotyczące leczenia. Czy jest konieczna operacja czy może rehabilitacja i jaka, i jak długo? Czy dojdę do 100% formy?

Witam! Bulging to inaczej degeneracja pierścienia włóknistego (obwodowej struktury tarczy międzykręgowej) z niewielkim uwypukleniem dokanałowym. Przekostnienia blaszek nakrywkowych są zmianami zwyrodnieniowymi świadczącymi o dość zaawansowanym procesie dyskopatycznym. Biorąc pod uwagę to, że zmiany nie wywołują bezpośredniego ucisku na worek oponowy ani na korzenie nerwowe, można powiedzieć, że w tej chwili wskazane jest leczenie zachowawcze. Takie leczenie powinno obejmować rehabilitację oraz farmakoterapię. Rehabilitacja powinna zawierać masaż oraz fizykoterapię. Leczenie farmakologiczne obejmuje zazwyczaj leki z grupy NLPZ oraz miorelaksanty. Rehabilitacja może trwać kilka miesięcy i powinna być regularna. Bardzo ważna jest również praca, długotrwała praca stojąca jak Pani sama zauważyła nasila dolegliwości i ogólnie jest przeciwwskazana. Przebywając długo w pozycji stojącej należy robić częste przerwy. Skuteczność rehabilitacji jest różna, przy uwidocznionych w przedstawionym wyniku zmianach może jednak okazać się skuteczna. Proponuję skonsultować wynik badania z neurologiem. Pozdrawiam serdecznie!