Wskazania do wszczepienia rozrusznika serca

Witam! Mój tata, który jest po zawale serca i w ciągu ostatnich 3 miesięcy przeszedł dwa zabiegi ze wstawianiem stentów (początek kwietnia i koniec maja), miał w tydzień temu wykonane kontrolne badanie Holterem, na którym wyszła arytmia. Wg lekarza prowadzącego tata powinien mieć wstawiony rozrusznik. Tata zgłosił się ze skierowaniem do szpitala, ale ponieważ nie było żadnej informacji, że to pilne, zapisali go na dość odległy termin (pół roku). Lekarz prowadzący wyjechał akurat na 3 tyg. urlop, więc nie mamy możliwości skonsultować tego z nim, dlatego bardzo proszę o pomoc, jeśli to możliwe. Czy jest to pilne i powinniśmy próbować wpisać tatę jak najszybciej na wcześniejszy szybki termin (konsultacja z innym lekarzem) czy możemy czekać spokojnie na powrót "naszego" lekarza? Wyniki: czas rejestracji 19 h 31 min., częstość rytmu min 52, maks. 106, śr. 69, pobudzenia nadkomorowe: pojedyncze 792, pary 16, >=3: 5, epizod najszybszy 153 p/min., najdłuższy 8, pobudzenia komorowe: pojedyncze 1536, pary, >=3: 1, epizod najszybszy 132 p/min., najdłuższy 3, R/T 0, zmienność RR: %RR>50: 10%, rms-SD: 71ms, magid SD: 54ms, kleiger SD: 114 ms pauzy: najdłuższy RR: 1,53 sek, ilość RR>2,0 sek - 0. Będę wdzięczna za odpowiedź. Mogę też dosłać skany z fragmentami wykresów. Pozdrawiam Magdalena

Witam! Wykonane badanie Holter EKG zarejestrowało liczne pobudzenia dodatkowe nadkomorowe oraz komorowe. Nie zarejestrowano groźnej bradykardii ani pauz dłuższych niż 2 sekundy. Najważniejszym problemem są wspomniane częste pobudzenia dodatkowe komorowe, gdyż mogą się wiązać z ryzykiem wystąpienia groźnych dla życia komorowych zaburzeń rytmu (migotania komór oraz częstoskurczu komorowego). W związku z tym prawdopodobnie zakwalifikowano Pani tatę do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora (ICD), który jest urządzeniem przerywającym te groźne zaburzenia rytmu. Optymalnym scenariuszem byłoby jak najszybsze wszczepienie ICD, ale z uwagi na dużą ilość potrzebujących obowiązuje kolejka. Wydaje się, że możecie Państwo spokojnie poczekać na powrót swojego lekarza. W tej chwili w badaniu holterowskim nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla życia. Proponuję regularnie stosować leczenie antyarytmiczne i w miarę możliwości zgłosić się do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!