Wyjaśnienie rozpoznania histopatologicznego gastroskopii i kolonoskopii

Proszę o wyjaśnienie rozpoznania histopatologicznego gastroskopii i kolonoskopii. Opis badania jest dla mnie zrozumiały, tzn. w skrócie - Kolonoskopia: "obejrzano całe jelito grube i końcowy odcinek jelita krętego nie stwierdzając zmian, poza drobnym 3mm polipem, który usunięto biopsją..." Gastrospopia: "Endoskopowo norma", "dodatni test w kierunku H. pylori". Dostałem zestaw leków na H. pylori (Doumox+Metronidazol+Controloc). Wskazaniem do wykonania badań było: bóle brzucha, wzdęcia i "bulgotanie" w brzuchu, rak żołądka w rodzinie. Rozpoznanie histopatologiczne (gastroskopia): 1. Fragment błony śluzowej dwunastnicy z wybrocznynkami. Bez cech choroby trzewnej. Rozpoznanie histopatologiczne (kolonoskopia): 1. Drobny fragment jelita cienkiego z dość obfitym naciekiem z limfocytów z grudką chłonną. 2. Wycinek prawidłowej błony śluzowej jelita grubego. 3. Polip hiperplastyczny. 4. Drobne fragmenty błony śluzowej jelita grubego. Najbardziej zastanawiają mnie obydwa pierwsze punkty.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam! Wybroczynki stwierdzone we fragmentach błony śluzowej żołądka wynikają najprawdopodobniej z zapalenia w przebiegu infekcji H.pylori tudzież powstały podczas pobierania fragmentu błony śluzowej do badania. Fragment błony śluzowej z grudka chłonną - został najprawdopodobniej pobrany z miejsca, gdzie akurat występowała taka grudka. Grudki chłonne występują fizjologicznie, zwłaszcza w okolicy wyrostka robaczkowego. Podsumowując - wyniki badania histopatologicznego nie są specjalnie niepokojące. Należy je jednak skonsultować z lekarzem kierującym na badanie, który skonfrontuje je z obrazem klinicznym. Pozdrawiam Lek. med. Magdalena Parys