Wynik badania histopatologicznego i endometrium z obrazami proliferacji

Witam serdecznie. Mam pytanie. Chodzi o wynik histopatologiczny, który brzmi tak: W wyskrobinach pośród obfitych skrzepów krwi drobne fragmenty endometrium z obrazami proliferacji. Co ten wynik oznacza? Kompetnie nic z tego nie rozumiem I mam jeszcze jedno pytanie. Mam caly czas stan zapalny pochwy. Posiew z pochwy robię często i cały czas jakaś bakteria albo grzyby escherichia coli, c.albicaus i proteus vulgaris. Zawsze mam taki wynik z posiewu i niczym nie mogę tego wyleczyć, a leczę już parę lat. Czy to może prowadzic do jakiejś choroby? Bardzo proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani w jakim jest wieku i z jakich przyczyn było wskazanie do łyżeczkowania jamy macicy - mogę się jedynie domyślać po opisie hist-pat, że chodziło o nadmierne krwawienie. W wyniku histopatologicznym nie ma istotnych nieprawidłowości. Endometrium to inaczej błona śluzowa macicy, a proliferacja powoduje przyrost grubości, co jest zjawiskiem naturalnie występującym w pierwszej fazie cyklu kobiety w wieku rozrodczym. Czasami jednak zaburzenia hormonalne mogą powodować nadmierną proliferację śluzówki i w konsekwencji nadmierne krwawienia.

Co do stanu zapalnego pochwy, ewentualne infekcje należy leczyć zgodnie z antybiogramem lub mykogramem, czyli listą antybiotyków/leków przeciwgrzybiczych, na które dane bakterie/grzyby są wrażliwe. Przyczyną ciągłych infekcji mogą być także zaburzenia hormonalne i zmiany naturalnego pH w pochwie. Polecam po kuracji antybiotykowej stosowanie czopków dopochwowych zawierających kwas mlekowy, które zakwaszają naturalne środowisko w pochwie i zwiększają odporność na infekcje w tym obszarze.

Biorąc pod uwagę powyższe problemy, myślę, że warto zrobić u Pani badania hormonalne (estradiol, progesteron, LH, FSH), ale także dodatkowo morfologię i OB, aby wykluczyć inne przyczyny infekcji.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Stan zapalny pochwy jest to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Może być spowodowany zakażeniem wirusowym, bakteryjnym oraz grzybami. Należy zawsze go leczyć, ponieważ w przeciwnym razie prowadzić może do zapalania przydatków a w konsekwencji do niepłodności. Zapalenie pochwy spowodowane jest zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej. Naturalnie pochwa poprzez zakwaszające działanie kwasu mlekowego ma pH około 4,5. Przy niektórych stanach, do których należy np. zabieg ginekologiczny, miesiączka, poronienie, i stosunki seksualne może dochodzić do zapalenia pochwy. Objawy to pieczenie, zaczerwienienie i ból w tym ból podczas stosunku. Warto byłoby zrobić posiew z pochwy i ukierunkować jakoś u Pani leczenie. Dawanie leków, na które patogeny nie są wrażliwe prowadzić może do wielolekooporności i jeszcze trudniejszego leczenia infekcji. Leki podawane być mogą zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Muszą one zostać przepisane przez lekarza. Poza tym można stosować bakterie kwasu mlekowego. Mogą one być podawane dopochwowo oraz, według najnowszych badań, także doustnie.

Badanie histopatologiczne w Pani przypadku nie wykazuje istotnych nieprawidłowości. Nie ma powodu, aby nadmiernie przejmować sie tym wynikiem. Proliferacja jest normalnym zjawiskiem u miesiączkujących kobiet, nie powinna być jedynie zbyt duża. Wynik badania wydaje się być w normie, najlepiej jednak, aby ocenił oto jeszcze lekarz, który zlecał badanie. Nie pisze Pani z jakiego wskazania doszło do wyłyżeczkowania macicy. Najlepiej będzie jeśli wynik na tle występujących dolegliwości oceni lekarz, który zebrał wywiad choroby i Panią zbadał. Ginekolog może też zając się skutecznym leczeniem zapalenia pochwy.