Wynik badania MR kręgosłupa u 48-latki
Witam,,wynik badania MR Pośrodkowo prawoboczna przepuklina tarczy m/k C4/5uciskająca worek oponowy od str. prawej zwężajaca prawy otwór m/k. pośrodkowo lewoboczna przepuklina tarczy m/k C5/6 uciskająca worek oponowy od strony lewej zwężajaca lewy otwór.Centralna wypuklina tarczy m/k C6/7 z uciśnięciem worka oponowego,zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kregowych w obrębie tarcz na poziomach dyskopatii zwłaszcza na wysokości C4/5 C5/6 Co oznacza ten wynik i do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
dalsze postępowanie zależy od objawów i ich zestawienie z wynikiem. pProponuje udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.