Wynik MR kręgosłupa szyjnego u 56-latki

MR kręgo. szyj. w sekw.SE i TSE. Znies. lord. szyj.Obniż. wys.i i syg. krąż. mk C2-C6.Na poz. C3-C4,C4-C5 central. wypu. krąż. mk z impr. na worek opon..Na poz. C5-C6 cent-prawob. wypu. krąż. mk z impre. na wor.opon, ze spłyce prawe otworu mk.Na pozi C7--Th1,Th1-Th2 centr. wypu. krąż. mk z impr. na worek opono.Kanał kręg. bez cech stenozy.Rdzeń szyjny o prawidł. sygna.W trzonie C6 ,5,5mm naczyniak.Biorę Baclofen 3xdzie mimo to mam bóle i sztywn karku oraz wzmoż nap mięś żuchwy, zawro głowy itp

Nie leczy się wyniku a pacjenta.

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

Baclofen nie jest lekiem przeciwbólowym a zmniejszającym wzmożone napięcie mięśniowe typu spastycznego. Wskazania do stosowania Baclofenu w schorzeniach kręgosłupa są bardzo ograniczone.