Wynik MRI szyi u 46-latki
MRI szyi:Zniesienie lordozy szyjnej,dehydradacja i obnizenie wysokosci krązka c6-c7,tylna lateralizujaca na prawo wypuklina krazka c5-c6ze zwezeniem zachyłka i otworu miedzykregowego,tylna wypuklina c4-c5 z redukcja rezerwy obj.kanału kregowego,, tylna szerokopodstawna wypuklina krazka c6-c7 z modelacją worka, zwezeniem zachyłka prawego oraz obu otworów z mozliwoscia obustronnego konfliktu nerwowego, blaszki trzonów c6,c7 o nierównych obrysach z odczynem w tkance podchrzestnej,osteofitoza

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Wynik badania może świadczyć o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii. Postawienie diagnozy należy do lekarza prowadzącego, ponieważ wynik badania MRI należy skonfrontować w objawami klinicznymi, badaniem fizykalnym i ewentualnie z innymi badaniami dodatkowymi.
Wskazana konsultacja u lekarza zlecającego badanie lub neurochirurga w celu ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.