Wynik RTG 44-letniej osoby do analizy

witam ponownie opis odebranego rtg wygląda dokładnie tak : pola płucne ze wzmożonym rysunkiem zrębowo - naczyniowym, sylwetka serca umiarkowanie powiększona, poszerzenie wnęki lewej, miażdzyca aorty piersiowej. mam 64 lata nie palę papierosów od 7 lat czuje się dobrze nie mam kaszlu, choruję tylko na nadciśnienie. oraz zwyrodnienie kręgosłupa. badanie rtg było wykonane tylko od przodu. mam pytanie czy zmiany dotyczące poszerzenia tej wnęki wynikają z tego, że kiedy bardzo duzo paliłem. dodam, że nie chudnę wręcz przeciwnie mam duży apetyt i waże 99 kg. czy to mogą być wnęki naczyniowe co ewentualnie może być przyczyną. bardzo dziękuje za udzielone odpowiedzi

Renata GrzechociĹska

Witam.
Konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej płuc. Poszerzenie wnęki może mieć być spowodowane m.in. powiększeniem węzłów chłonnych, guzem nowotworowy, czy poszerzeniem dużych naczyń krwionośnych tej okolicy.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Aby móc coś powiedzieć należy obejrzeć zdjęcie RTG, Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.