Zarażenie HBS

Witam, jestem w 30 tc, wczoraj odebrałam wyniki na Hbs i jest dodatni:( co mam dalej robić? Dodam, że wcześniej miałam robione HCV i wynik był ujemny. Później trafiłam do szpitala na obserwacje, tam pobierali mi krew. Czy tam mogli mnie zarazić Hbs plus? I czy powinnam powtórzyć badanie na HCV?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę, czy dodatni jest poziom HBsAg (antygenu) czy anty-HBs (przeciwciał). Jest to bowiem o tyle istotne, że HBsAg świadczy o zakażeniu, a anty-HBs o zabezpieczeniu przed zachorowaniem po szczepieniu. Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który zinterpretuje wynik oraz odpowie na pytanie jak powinno wyglądać dalsze postępowanie.