Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych w wyniku badania RM

Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych na poziomach C4/C5, C5/C6, C6/C7 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych oraz obniżeniem ich wysokości. Szerokopodstawne przepukliny krążków międzykręgowych na w/w poziomach, które uciskają brzuszną powierzchnię worka oponowego. Na poziomie C5/C6 stenoza kanału kręgowego (9 mm) oraz zachyłka bocznego lewego z uciskiem na lewy korzeń rdzeniowy. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach sąsiadujących trzonów. Wysokość trzonów prawidłowa. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Zniesienie lordozy szyjnej.

Bardzo proszę o interpretację RM.

Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych na poziomach C4/C5, C5/C6, C6/C7 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych oraz obniżeniem ich wysokości.

  •   oznacza zniszczenie krążków międzykręgowych od poziomu kręgu 4 szyjnego do 7;

Szerokopodstawne przepukliny krążków międzykręgowych na w/w poziomach, które uciskają brzuszną powierzchnię worka oponowego.

  • oznacza występowanie przepuklin krążków międzykręgowych, na razie nieistotnych klinicznie, bo tylko uciskających worek oponowy, a nie poszczególne nerwy korzeniowe;

Na poziomie C5/C6 stenoza kanału kręgowego (9 mm) oraz zachyłka bocznego lewego z uciskiem na lewy korzeń rdzeniowy.

  • oznacza bardzo istotne przewężenie kanału kręgowego z uciskiem na korzeń nerwowy, taki stan może wymagać odbarczenia chirurgicznego, wskazana konsultacja z neurochirurgiem;

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach sąsiadujących trzonów.

  • zmiany niewielkiego stopnia na kościach kręgów związane z przeciążeniem kręgosłupa;

Wysokość trzonów prawidłowa. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

  • prawidłowy obraz;

Zniesienie lordozy szyjnej.

  • oznacza wykrzywienie kręgosłupa odcinka szyjnego w drugą stronę niż fizjologicznie, raczej nie przynosi to implikacji klinicznych.