Zmiany zwyrodnieniowe na całym odcinku szyjnym kręgosłupa

Witam! Proszę o wyjaśnienie czy z takimi wynikami niezbędna jest operacja, czy wystarczy inne leczenie. Jeśli tak to jakie? Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykazuje zniesienie fizjologicznej lordozy, zwężenie przestrzeni międzykręgowej C5-C6 oraz zaostrzenie krawędzi trzonów na tym poziomie. Na poziomie C3-C4 centralne uwypuklenie tarczki międzykręgowej z worka oponowego, bez ucisku rdzenia szyjnego i korzeni nerwowych. Na poziomie C4-C5 niewielkie, centralne uwypuklenie tarczki międzykręgowej z nieznacznym uciskiem worka oponowego. Na poziomie C5-C6 centralno-dwuboczna, podwięzadłowa przepuklina jadra miażdżystego z uciskiem worka oponowego, bez ucisku rdzenia szyjnego i korzeni nerwowych. Na poziomie C5-C6 stenoza kanału kręgowego o wymiarze strzałkowym 5 mm z zachowaną rezerwą płynową kanału kręgowego. Na poziomach C3-C4 i C4-C5 względna stenoza kanału kręgowego o wymiarze strzałkowym 10 mm. Ucisku korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych nie stwierdza się. Rdzeń szyjny o prawidłowej intensywności sygnału we wszystkich obrazach, bez zmian ogniskowych.

Oczywiście najlepiej, żeby wynik skonsultować z neurochirurgiem. On po badaniu bezpośrednim i analizie MR kręgosłupa szyjnego zadecyduje o dalszym sposobie postępowania. Zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na całym odcinku szyjnym kręgosłupa praktycznie w każdym krążku międzykręgowym. Jednak, co raczej wyklucza taki wynik z leczenia operacyjnego, nie ma w ogóle ucisku na korzenie nerwowe. Wszystko też zależy od dolegliwości jakie Pani posiada (np. bóle oporne na leczenie, niedowłady kończyn górnych). Prawdopodobnie w Pani przypadku wystarczające będzie leczenie zachowawcze czyli farmakoterapia oraz rehabilitacja (zabiegi oraz odpowiednie ćwiczenia). Ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć neurochirurg.