Co mogą znaczyć takie stolce u dziecka?

Witam mój syn ma 2 latka zrobił 4 kupy dziś z czego ta jedna zapierdziela takim zgnitym miesem co mam robić co to może oznaczać dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno cokolwiek wnioskować na podstawie jednego nieprawidłowego czy odbiegającego od normy wypróżnienia u dziecka. Jeżeli zazwyczaj częstotliwość wypróżnień jest mniejsza, to być może dziecko ma biegunkę o podłożu infekcyjnym: bakteryjnym lub wirusowym. Przy biegunkach mogą występować luźne, cuchnące stolce. O biegunce przeczyta Pan tu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-biegunki-u-dziecka.

Często również kolor i zapach dziecięcej kupy wskazuje po prostu na to, co dziecko jadło – duże spożycie mięsa czy produktów wzdymających może powodować intensywny zapach stolca, podobnie jak sporadyczne wypróżnienia (w charakterze zaparć) czy nawet alergia.

W niektórych przypadkach silnie cuchnące stolce u dziecka są objawem celiakii – choroba ujawnia się często pod koniec pierwszego roku życia dziecka i początkowo symptomami są obfite, papkowate stolce o intensywnym zapachu. Odsyłam do infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/celiakia-prezentacja-edukacyjna.

Proszę obserwować dziecko – zwłaszcza istotne jest, czy nieprawidłowe stolce występują nadal oraz czy towarzyszy im np. gorączka, brak apetytu, otępienie lub nadmierna płaczliwość itp. W przypadku nasilającej się biegunki należy pamiętać o nawadnianiu dziecka, podawaniu elektrolitów oraz niekiedy leków.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-biegunka-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.