Co oznacza taki wynik badania wątroby u 30-letniej osoby?

Dzień dobry, W oczekiwaniu na wyniki badań diagnostyki hepatologicznej bardzo się denerwuje, stąd pojawia się moje pytanie. Czy po wykluczeniu WZW podniesie wyników rzędu AST 3x i ALT x4 zawsze oznacza jakieś przewlekłe schorzenia wątroby? Czy chwilowy wzrost prób wątrobowych jest w ogóle możliwy bez poważnej przyczyny?

To niepokojąco duży wzrost. Może świadczyć o uszkodzeniu wątroby przez czynnik zewnętrzny np. alkohol, leki, toksyny. Należy wykluczyć WZW B i C (nie wiem czy wykonała badania w kierunku obu wariantów). W młodym wieku możliwe jest także podłoże autoimmunologiczne, celiakia i niektóre choroby reumatyczne.