Czy możliwe jest przeniesienie HCV w tej sytuacji?

Dzień dobry, W dniu 12 lutego 2024, przywitałem się ze znajomym, który miał rozciętą dłoń. Krew była zaschnięta lub lekko płynna, w każdym razie na mojej dłoni nie zauważyłem jego krwi. Obejrzałem dłoń, nie miałem na niej rozcięć jedynie wysuszoną skórę z możliwymi mikro pęknięciami (bez otwartych ran). Po tym fakcie poszedłem umyć dłonie woda z mydłem. W dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że w roku 2000, w szpitalu został zarażony WZW typu C. Z tego co mówi został wyleczony (leczenie trwało ok. roku). Moje pytanie brzmi, czy mam się czego obawiać ? Czy w tamtych latach możliwe było wyleczenie w 100% ? Czy może nadal zarażać ? Czy ten wirus ginie, czy zostaje uśpiony ? Czy po przebyciu HCV i wyleczeniu, można oddawać krew dla potrzebujacych ?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przywitanie się z osobą, która kiedyś przechorowała WZW typu C i miała na dłoni ślady krwi, ale Pana ręka nie posiadała uszkodzeń, nie powinno grozić zakażeniem wirusem HCV, zwłaszcza że kontakt ten był krótkotrwały.

Wyleczenie HCV w tamtych czasach było jak najbardziej możliwe, jednak należy mieć świadomość, że skuteczność terapii jest dość indywidualna i zależy od stanu pacjenta. Po przejściu pełnej kuracji wirus zostaje wyeliminowany z organizmu, a możliwość zakażenia znacznie spada.

Przebycie zakażenia HCV wyklucza możliwość oddawania krwi potrzebującym.

W związku z powyższym nie powinien się Pan martwić przeniesieniem choroby.

Zachęcamy do przeczytania poniższych odpowiedzi dotyczących zakażenia HCV:

https://portal.abczdrowie.pl/program-profilaktyki-hcv

https://portal.abczdrowie.pl/hcv-zakazenie-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przelom-w-leczeniu-chorych-z-hcv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.