Co oznacza ten wynik badania poziomu żelaza u 40-latki?

Witam Czy poziom żelaza na poziomie 163,5 przy normie 50-170, może oznaczać go troszkę za dużo? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
KOBIETA, 40 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Poziom żelaza w surowicy krwi wynoszący 163,5 µg/dL, przy przedziale normy 50-170 µg/dL jest uważany za prawidłowy, ponieważ mieści się w jej granicach. Znajduje się on jednak przy jej górnym progu, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie, czy nie obfituje ona w duże ilości tego pierwiastka. Należy również być ostrożnym w jego suplementacji, gdyż może to prowadzić do jego nagromadzenia się w organizmie.

Jeżeli jednak występują u Pani jakieś objawy, które mogłyby mieć powiązanie z wysokim poziomem żelaza w organizmie (np. zmęczenie, bóle stawów), powinna się Pani udać do lekarza w celu skonsultowania wyników.

Więcej informacji na temat poziomu żelaza w organizmie znajdzie Pani w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.