Co oznaczają wyniki gastroskopii w kontekście pobrania wycinków do badania histopatologicznego?

Wyniki po gastroskopii. Wynik badanie bez leczenia. Charakter zmiany:pierwotna. Fragmenty błony śluzowej dwunastnicy ze skróceniem kosmków oraz limfocytarno-plazmocytarnym naciekiem zapalnym. 1. Liczba limfocytów śródnabłonkowych poniżej 25/100 enterocytów. Obraz histologiczny odpowiada przewlekłym nieswoistym zmianom zapalnym. 2. Fragment błony śluzowej antrum żołądka z przewlekłym ( ) aktywnym ( ) zapaleniem ,bez metaplazji jelitowej, zaniku oraz cech dysplazji nabłonka. W rutynowym barwieniu HE stwierdzono obecność bakterii mogących odpowiadać helicobacter pylori. Co oznaczają te wyniki w kontekście pobrania wycinków do badania histopatologicznego ? Badanie było zrobione 22.11.2017, 16.12.2017 skończyłem 10dniowe pobieranie leku Pylera. Kiedy i jak mogę sprawdzić, czy leczenie było skuteczne i nie mam już Helicobacter ? Dziękuję za odpowiedź

Taki wynik świadczy o zapaleniu aktywnym i przewlekłym błony śluzowej dwunastnicy. W chwili obecnej dobrze by było jeszcze przez około 4-6 tygodni utrzymać leczenie obniżające kwasowość wydzieliny żołądka (leki inhibitory pompy protonowej) i po około 2-3 miesiącach od pierwszej gastroskopii wykonać gastroskopię kontrolną z wykonaniem w czasie niej testu ureazowego (kontrola obecności Helicobacter pylori).