Co oznacza wynik gastroskopii u 57-letniego mężczyzny?

Czy można coś wnioskować z takiego opisu gastroskopii, czy to coś bardzo poważnego? Przełyk prawidłowy linia Z równa, wypust z osłabionym napięciem. Żołądek podatny na insuflacje. W żołądku śluzówka obrzęknięta z licznymi drobnymi owrzodzeniami w okolicy przedodźwiernikowej. Odźwiernik obrzękniety przekrwiony. Opuszka dwunastnicy przekrwiona z widocznymi dwoma płaskimi owrzodzeniami pokrytymi włóknikiem. Skopia odwrócona jak w opisie powyżej. Pobrano wycinki do badania histopatologicznego z okolicy przedodźwiernikowej.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że zostało wykonane u Pana badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki takiej diagnostyce można w dokładny sposób ocenić stan ważnych narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonowanie.

Nie wspomniano natomiast, z jakiego powodu było wykonywane badanie, a także, czy występują pewne objawy ze strony przełyku i żołądka.

Na podstawie umieszczonego opisu można by stwierdzić, że stopień przekrwienia i obecność licznych owrzodzeń wskazywałoby na stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Istotny jest tu wynik badania histopatologicznego pobranych wycinków.

Przy stanach zapalnych najczęściej mogą występować takie objawy, jak: wymioty, mdłości, odbijanie, czy bóle nadbrzusza.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wszystkich wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odzwiernik-zaczerwieniony-obrzekniety-oraz-opuszka-i-poczatkowy-odcinek-czesci-zstepujacej-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.