Co robić z ciągłą suchością oka?

Dzień dobry. Mam problem z jednym okiem. Niecałe dwa lata temu miałem wbity opiłek metalu. Lekarz usunął go i przepisał Floxal. Po Floxalu niestety wystąpiło u mnie uczucie ciała obcego w oku, pieczenie. Nawilżam oko sztucznymi łzami, ale niewiele pomagają. 3 miesiące temu byłem u okulisty, pani stwierdziła alergię i przepisała cornegel i krople Ektin, stosowałem zgodznie z zaleceniami, ale efekt jest taki, że rano mam strasznie suche oko, nieraz budzi mnie to w nocy, kiedy wstanę i pomrugam pare razy to wszystko przechodzi. Tydzień temu byłem znowu u okulisty, pani wykryła bakteryjne zapalenie spojówek, piekło mnie oko i miałem zaklejone oczy rano. Pani przepisała tobradex i oko przestało być zaklejone, obraz rozmazany i przestało piec, ale uczucia suchości rano nadal jest. Czy to minie? bo idzie zwariować.. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pana przypadku, uczucie suchości oka może być spowodowane przez wcześniejsze leczenie antybiotykiem, a także przez skłonność do alergii. Tobradex pomaga w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek, ale niekoniecznie rozwiązuje problem suchości oka, a nawet może go powodować.

Jeśli suchość oka jest wynikiem alergii, tak jak sugerowała to Panu pierwsza okulistka, to leczenie alergii może pomóc w łagodzeniu objawów suchości oka. Należy kontynuować stosowanie zaleconych kropli i maści, a także unikać czynników, które mogą nasilać objawy alergii, takich jak kurz, pyłki, sierść zwierząt czy dym papierosowy.

Jeżeli suchość oka nie jest związana z żadną chorobą, a jedynie jest skutkiem ubocznym leków lub uszkodzenia mechanicznego oka, to mogą być potrzebne dalsze badania i konsultacje z okulistą w celu ustalenia dokładnej przyczyny i zaplanowania odpowiedniego leczenia. W takiej sytuacji może być konieczne stosowanie innych kropli do oczu lub innych metod leczenia (np. zabieg płukania kanalików łzowych).

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które szerzej opisują Pana problem:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/plukanie-kanalikow-lzowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.