Czy to może mieć jakiś związek z kręgosłupem?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie mojego przypadku. Mam 29 lat, pracuję od 4 miesięcy zdalnie i wszystko jak do tej pory było dobrze. Pewnego razu zrobiło mi się bardzo słabo, miałam mroczki przed oczami i zdrętwiały mi nogi i ręce. Tłumaczyłam sobie że to od pracy, przemęczenie oczu i całego organizmu. Wzięłam kilka dni wolnych i w tym czasie miałam sporo ruchu i nie miałam żadnych objawów co wcześniej. Kiedy siadałam na dłużej odczuwałam na nowo drętwienie i było mi słabo. Czy to może mieć związek z kręgosłupem jakimś uciskiem? Zapisałam się na badania krwi ale jestem trochę przerażona bo nie wiem do kogo się z tym udać . Dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Osłabienie, mroczki przed oczami, drętwienie rąk i nóg, jak również przemęczenie oczu mogą mieć różne podłoże.

Z pytania wynika, że od dłuższego czasu pracuje Pani zdalnie. Siedząca praca w jednej pozycji przez dłuższy czas w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej może przyczynić się do rozwoju różnych schorzeń kręgosłupa, a stąd już krótka droga do różnych dolegliwości bólowych odczuwanych w różnych partiach ciała. Diagnostykę proponujemy zacząć od udania się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje Panią do ortopedy. Być może konieczne będzie prześwietlenie kręgosłupa lub jeżeli lekarz uzna to za konieczne – rezonans magnetyczny, aby wykluczyć jakieś poważniejsze schorzenia. Specjalista może zlecić też Pani rehabilitację oraz różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Warto również, aby Pani sama także zadbała o większy komfort pracy – odpowiednie stanowisko i robienie przerw na odpoczynek. Wskazana byłaby także codzienna aktywność fizyczna. Jak wspomniała Pani w pytaniu, podczas dni wolnych, kiedy miała Pani więcej ruchu te dolegliwości minęły – to zatem dobry trop.

Warto jeszcze zastanowić się, czy opisane dolegliwości nie mają przypadkiem podłoża psychologicznego. Czasami nadmiar obowiązków i towarzyszący mu codzienny stres może kumulować się w naszym organizmie i przez to powodować różne nieprzyjemne objawy. W tym przypadku powinna pomóc rozmowa z terapeutą. Tymczasem proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie i nie martwić się na zapas. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Tu więcej informacji o wpływie stresu na nasze zdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.