Czy powinnam zrobić jakieś inne badania?

Od końca lutego mam problem z okiem. Gdy wstaje z nocy jest zaropiałe, a jak się umaluje to jest cale czerwone, nadmienię, że nigdy wcześniej nie miałam problemu z oczami. Dostałam najpierw masc z antybiotykiem do oka na 5 dni, po 2 tyg mialam Nawrot i znowu musialam brac ta sama masc i dalej to oko jest niedoleczone I po kolejnych 2 tyg dostalam krople z tą samą substancją (ofloxacin) na 5 dni. Czy to nie jest za często i za duzo tej samej substancji? Czy powinnam zrobić jakieś inne badania, zeby zażegnać już problem z tym okiem?
KOBIETA, 35 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Opisane przez Panią objawy i problem powracającej infekcji oka zdecydowanie wymagają dokładniejszej diagnostyki. Rzeczywiście stosowanie maści z antybiotykiem ofloksacyną (https://portal.abczdrowie.pl/floxar-dzialanie-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki ) jest często skuteczne w przypadku bakteryjnych infekcji oczu. Jednak Pani sytuacja, kiedy dolegliwości powracają mimo leczenia, sugeruje, że przyczyna problemu nie została jeszcze właściwie zidentyfikowana lub leczenie nie jest odpowiednio dopasowane.

Zalecałabym umówienie się na wizytę u specjalisty okulisty, który mógłby przeprowadzić szczegółowe badanie przedniego odcinka oka - https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przedniego-odcinka-oka. Może to obejmować badanie lampą szczelinową, które pozwoli dokładniej ocenić stan Pani oczu. Warto również rozważyć wykonanie wymazu z worka spojówkowego, aby dokładnie określić, jaki rodzaj bakterii jest odpowiedzialny za infekcję i jaki antybiotyk powinien być skuteczny - https://portal.abczdrowie.pl/worek-spojowkowy.

Jeśli leki, które Pani otrzymała, nie przynoszą oczekiwanej poprawy, konieczne może być ich zmiana lub zastosowanie innych metod leczenia. W międzyczasie, aby zminimalizować ryzyko podrażnień, sugeruję unikanie makijażu oka, dopóki problem całkowicie nie ustąpi.

Proszę pamiętać, że zdrowie oczu jest bardzo ważne i nie należy lekceważyć żadnych nawracających problemów. Dbając o siebie i nie zwlekając z konsultacją specjalistyczną, ma Pani większe szanse na szybką i skuteczną interwencję. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej diagnozy i doboru odpowiedniego skutecznego leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.