Co znaczy, że w prawym płacie tarczycy w części środkowej podtorebkowo hipoechogeniczna zmiana?

co oznacza wynik usg - w prawym płacie tarczycy w części środkowej podtorebkowo hipoechogeniczna, niereguralnego kształtu zmiana z mikro i makrozwapnieniami, z dominującym unaczynieniem wewnętrznym, o wym. 6,6x10,3x9,2mm. Mam wykonać pilnie biopsje. Czy ten wynik jest niepokojący.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik USG budzi niepokój onkologiczny ze względu na obecność nieregularnego kształtu guza oraz mikrozwapnień w obrębie guzka. Zalecana pilna biopsja to jak najbardziej słuszne postępowanie i tylko ono może wykluczyć chorobę nowotworową. Na podstawie samego USG nie można rozpoznać raka tarczycy. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że zmiany, które budzą niepokój onkologiczny w USG mogą być też zmianami łagodnymi.