Czy choroba weneryczna powróciła?

Od kilku dni po oddaniu moczu mam dziwne swędzenie, ból, nacisk na oddawanie moczu, sama nie wiem jak to opisać. Biorę tabletki antykoncepcyjne yaz i nie wiem czy ma to jakiś wpływ. Ostatnio często współżyłam ale nie możliwe że zaraziłam się jakimiś chorobami wenerycznymi ponieważ oboje mamy zrobione badania dodatkowo większość razy było w gumce. Co to może być? Pojawia się w różnych momentach sama nie wiem jak to opisać. Dodam, że od dziecka mam problemy z infekcjami pęcherza i pochwy czy to znowu może być to?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugerowałabym rozpocząć diagnostykę od wykonania badań moczu – jeżeli jest Pani podatna na infekcje dróg moczowych, to niewykluczone, że to one są przyczyną Pani dolegliwości. Warto zaznaczyć, że problemy z oddawaniem moczu czy też charakterystyczny ucisk na pęcherz moczowy, bądź uczucie kłucia, pieczenia, swędzenia to symptomy, które zazwyczaj wiąże się z infekcją dróg moczowych.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badania-dzieki-ktorym-zapomnisz-o-nawracajacym-zakazeniu-dolnych-drog-moczowych.

Infekcje dróg płciowych mogą mieć bezpośredni związek z infekcjami dróg moczowych – jeżeli patogenem jest bakteria, to mogła ona początkowo pojawić się w pochwie, gdzie mając dobre warunki do bytowania i rozwoju doprowadziła do zainfekowania np. pęcherza moczowego.

Więcej na temat infekcji dróg moczowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-ukladu-moczowego.

Proszę zgłosić się do internisty – zleci odpowiednie badania oraz będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeżeli badanie moczu wykluczy infekcję, warto jednak zgłosić się do ginekologa – konieczne będzie badanie wziernikiem oraz palpacyjne, a także – posiew z pochwy. To powinno pomóc w ustaleniu przyczyny Pani dolegliwości.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-narzadow-plciowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.