Czy Kodan odkazi taką ranę?

Czy preparat do dezynfekcji kodan zawierający alkohol (który pierwotnie przeznaczony jest do stosowania na skórę) jest w stanie skutecznie zdezynfekować ranę lub zanieczyszczoną błonę śluzowa, a tym samym zabić wszelkie wirusy czy bakterie (np. hiv, hbv, hcv), aby nie doszło do zakażenia?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

Kodan to alkoholowy płyn służący do dezynfekcji skóry. Stosuje się go przed zabiegami operacyjnymi, pobieraniem krwi i cewnikowaniem żył. Ponadto znajduje zastosowanie w przypadku zastrzyków, punkcji czy biopsji. Można go również używać do opatrywania ran oraz dezynfekcji rąk.

Kodan wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Jest w stanie zwalczyć: bakterie Gram-ujemne, bakterie Gram-dodatnie, mykobakterie, dermatofity, drożdżaki oraz wirusy, takie jak: HIV-1, HBV, adenowirus typu 2 czy rotawirusy.

Produktu tego proszę jednak nie stosować na błonę śluzową. Jest on przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę, do opatrywania ran i zdejmowania szwów.

Poniżej znaleźć można przykładowe pytania, w których pojawiła się informacja o płynie Kodan: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-skorne-a-stosowanie-wapna-i-kodanu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jakas-substancja-mogla-zaszkodzic-dziecku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.