Czy możliwe byłoby zarażenie się wścieklizną od kota?

Dzień dobry. 2 tygodnie temu zginął mi kot, który po dwóch dniach przyszedł do domu z powrotem, weterynarz powiedział że oprócz złamanej łapki był też pogryziony. Nie wiadomo przez co był pogryziony. Czy jest możliwe że kot mógłby zarazić się w taki sposób wścieklizna i przenieść ją na ludzi? Gdy kot przyszedł delikatnie mnie podrapał, później mogłam mieć kontakt z jego ślina w obrębie tego zadrapania. Starałam się zawsze myć ręce po kontakcie z nim. Niestety kot po tygodniu ze względu na swoje obrażenia musiał zostać uśpiony więc nie ma możliwości obserwacji jakichkolwiek zmian w jego zachowaniu. Gdy przyszedł rzeczywiście był bardziej ospały i apatyczny niż zwykle ale miał obrażenia i był po operacji więc uznałam że to normalne. Jeśli to ma jakieś znaczenie to mieszkam w województwie łódzkim. Bardzo proszę o odpowiedź.
KOBIETA, 20 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Jeśli istnieje podejrzenie zarażenia wścieklizna to proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza medycyny.

Powinna Pani otrzymać szczepionkę.

Jeśli nie wystąpiły jeszcze objawy choroby, podejmuje się próbę uodpornienia bierno-czynnego, polegającej na podaniu antytoksyny oraz serii szczepionek – dawniej w mięśnie brzucha, obecnie – w mięsień naramienny lub podskórnie. Czynne uodpornienie organizmu możliwe jest dzięki długiemu okresowi wylęgania wirusa, który powoli przemieszcza się do mózgu wzdłuż włókien nerwowych.

Zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska