Czy mogłem się zarazić wścieklizną od tego kota?

Witam, ostatnio pomagałem mojemu tacie przy budowie. Przyszedl pewien kot i chciałem go nakarmić szynką lecz niestety kot zachaczył mi pazurem o paznokieć i go przebił przy okazji poszło trochę krwi.Mam pytanie czy taka taka może spowodować zarażenie sie wscieklizną? Moj ojciec mowi ze kot pojawia sie na budowie od jakichś 2-3 tygodni i zachowywał się normalnie .Na drodze nie daleko budowy lezał martwy by więcej się dowiedzieć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanej przez Pana sytuacji ryzyko zarażenia się wścieklizną jest znikome. Do zakażenia dochodzi bowiem najczęściej poprzez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia, a więc np. podczas ugryzienia lub oślinienia uszkodzonego naskórka. W innych przypadkach ryzyko również istnieje, jednak jest niewielkie.

Objawy choroby nie pojawiają się od razu. W zależności od przypadku, rodzaju oraz miejsca ukąszenia symptomy wścieklizny u człowieka mogą pojawić się po kilku dniach lub nawet kilku miesiącach od zdarzenia.

Pierwsze objawy wścieklizny mogą przypominać grypę. Chory odczuwa zmęczenie, rozbicie, bóle mięśni i ma gorączkę. Dodatkowo w miejscu ugryzienia odczuwa mrowienie, drętwienie, świąd oraz ból, który narasta. To tzw. faza zwiastunów, która trwa zaledwie kilka dni.

Proszę więc obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów koniecznie zgłosić się do lekarza.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Można je znaleźć pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zadrapanie-kota-moze-powodowac-wscieklizne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-przez-zadrapanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.