Czy mamy się czym martwić?

Witam, Mam w domu 2-tygodniowego Maluszka. Wczoraj rano została ostatni raz nakarmiona piersią, jednak chciała więcej a ja nie miałam aż tyle pokarmu (tak mi się wydaje) więc dokarmiłam Ją mlekiem modyfikowanym. Od tego czasu postanowiliśmy z mężem (bo to nie pierwszy raz, kiedy Mała chce więcej a potem tylko "wisi" na piersi i nie można Jej odłożyć do łóżeczka), że rezygnujemy z KP a będziemy karmić tylko butelką ale w dzień z odciągniętym moim mlekiem a w nocy mm. Nasze zmartwienie polega na tym, że od wczorajszego popołudnia nie zrobiła jeszcze kupki, przy czym kiedyś było to po każdym karmieniu. Widzimy z mężem, że podczas snu się napina, twarz robi czerwona, jednak są to tylko gazy a w pieluszce nie ma nic oprócz siku. Czy to jest normalne czy mamy się martwić i udać do pediatry? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, warto jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, bowiem to właśnie niemowlę stymuluje laktację i jednocześnie ją reguluje. Pierwsze tygodnia życia dziecka są czasem, który ma największy wpływ na pobudzenie laktacji. Przekonanie, że pokarmu jest za mało, jest odczuciem subiektywnym i jeśli tylko dziecko dobrze przybiera, zazwyczaj nie ma potrzeby dokarmiania go mieszankami zastępczymi. Jeśli jednak są ku temu przesłanki i lekarz lub położna zadecyduje o konieczności dokarmiania dziecka, wtedy należy odpowiednio dobrać mieszankę, gdyż nie każde mleko będzie dla niemowlęcia odpowiednie – wiele mówi o tym rytm wypróżnień. Dziecko karmione piersią może nawet tydzień nie wypróżniać się i nie jest to złym objawem, natomiast w przypadku mleka modyfikowanego należy uważać na zaparcia. Ważnym sygnałem jest to, o czym napisała Pani – że dziecko męczy się, próbując wypróżnić. Może to świadczyć o zaparciach. Więcej o tym problemie w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka. Być może mleko powinno być bardziej rozcieńczone lub należy je w ogóle zmienić. Zachęcam do poznania odpowiedzi naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pomoc-8-dniowemu-noworodkowi-w-wyproznieniu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.