Czy moje dziecko może odziedziczyć białaczkę?

Witam. Obecnie mam 18 lat, w wieku 11 zachorowałam na ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL). Po wielu miesiącach udało się dojść do remisji, od 5 lat mogę już uważać się za osobę wyleczoną. Prowadzę obecnie normalne życie, nie biorę żadnych leków, a wizyty w klinice onkologicznej mam raz do roku. Zastanawiałam się, czy jeśli w przyszłości zdecyduję się na dziecko, istnieje choćby niewielka możliwość odziedziczenia tej strasznej choroby? I kolejne pytanie- czy osoba taka jak ja może zostać dawcą szpiku dla innego chorego?
18 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, iż dzieci osób, które przeszły białaczkę, nie dziedziczą tej choroby. Tak jak, gdy w rodzinie dziecko zachoruje na białaczkę, to nie zwiększa ten fakt ryzyka, iż kolejne dziecko również zapadnie na tę chorobę.

Niestety, nie powinna być Pani dawcą szpiku kostnego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!