Czy czerniak jest zaraźliwy?

Dzień dobry,  Czy czerniakiem / nowotworem skóry mógł przenieść się na mnie z drugiej osoby  np. pupe i dziurkę do odbytu czy wargi sromowe, łechtaczkę lub pochwę jak ciocia dotykała przez te ubrania majtki i szorty z ręką, która ma nowotwór skóry?   Moja ciocia ma czerniak lub nowotwór skóry inny typ nie chce o tym mówić. Nie chce wyciąć tego nowotworu bo twierdzi że tak jest stara. Nie podejmuje leczeń. Przez 3 tygodnie byłam u niej. Po 1 tygodniu ciocia  wyprasowała mi ubrania majtki, które sama chciałam wyprasować. Ona ma ten nowotwór na ręce i dotykała moje ubrania ,,majtek" do tego nowotworu i przyniosła mi te wyprasowane ubrania do pokoju i znów dotknęła moich majtek z tej ręki z nowotworem, a ja bezmyślnie po prysznicu założyłam wyprasowane te pierwsze z brzegu majtki od cioci. Dopiero rano przypomniało mi się że dotykała je. A później ubrałam swoje majtki stringi koronkowe,  ale znów moja ciocia wyprasowała szorty z materiałów i dotknęła dłonią z tym nowotworem ze środka ze wewnętrznej strony szortów, a ja znów bezmyślnie założyłam je i dopiero wieczorem przypomniało mi się. Ciocia często dotyka drugą ręką palcami ten nowotwór, a potem bez mycia rąk robi obiad, kolację lub prasuje moje ciuchy.  Ciocia ma mały 1cm wypukły, odstający, brązowy z kolorem skóry nowotwór skóry/ czerniak na dłoni. Martwię się.
KOBIETA, 21 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Czerniak jest nowotworem atakującym skórę, który najczęściej rozwija się pod wpływem promieniowania UV (światło słoneczne). Ważnym czynnikiem dla powstania czerniaka jest też genetyka.

Na szczęście nowotwory nie są zaraźliwe, dlatego nie musi się Pani martwić zarażeniem poprzez ubranie bielizny, którą dotykała chora ciocia, ponieważ nie niesie to ryzyka rozprzestrzenienia choroby.

Pomimo tego zwracamy uwagę, aby regularnie obserwowała Pani swoje znamiona (w razie czego badała je u dermatologa), unikała ekspozycji na słońce i stosowała fotoprotekcję (kremy z filtrem, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, zasłanianie odkrytych części ciała).

Więcej informacji na temat czerniaka znajdzie Pani w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-diagnozuje-sie-czerniaka

https://portal.abczdrowie.pl/czerniak-zlosliwy

https://portal.abczdrowie.pl/szansa-na-wyleczenie-czerniaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.