Czy moje wyniki wskazują na twardzinę?

Dzień dobry, od około rogu zmagam się z bólem kości i mięśni, ból występuje w różnych miejscach, jest tak jakby wędrujący. Reumatolog wykonała mi badania, badanie centromer B wyszło dodatnie, badanie DFS70 wyszło silnie dodatnie. Dodatkowo metodą IIF stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia: -ziarnisty z dodatnimi strefami chromosomowymi w mianie 1:1000 -centromerów w mianie 1:100 Mogłabym prosić o interpretacje wyniku? Czy może to być twardzina lub choroba reynaulda?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonano u Pani dokładniejsze badania w kierunku chorób tkanki łącznej. To dość istotne postępowanie, by wykryć i ocenić przebieg wielu wymagających leczenia schorzeń.

Nie wspomniała Pani, czy do tej pory występowały pewne choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia. To dość istotne informacje, gdyż na przykład obecność chorób autoimmunologicznych może mieć znaczący wpływ na wynik badań przesiewowych.

Na podstawie wskazanych wyników badań, można by stwierdzić, że wystąpiły podwyższone przeciwciała przeciwjądrowe ANA oraz dodatnie wskaźniki – centromer B oraz dfs70. Ich obecność mogłaby wskazywać na występowanie w organizmie chorób układowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić ich rodzaj oraz stopień zaawansowania.

Istotne są przede wszystkim występujące objawy oraz ogólne samopoczucie chorego. Dodatnie przeciwciała mogą świadczyć o występowaniu takich chorób, jak: toczeń rumieniowy, RZS, czy twardzina układowa.

Warto rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: CRP, OB, pełna morfologia krwi wraz z rozmazem, czynnik reumatoidalny oraz poziom prób wątrobowych w surowicy krwi. Dodatkowo można wykonać USG jamy brzusznej, echo serca oraz rtg klatki piersiowej.

Zalecamy jednak konsultację z lekarzem reumatologiem, który po dokładnej analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/twardzina-ukladowa-charakterystyka-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.