Czy płyn w opłucnej może powodować silny ból i trudności w oddychaniu?

Dzień dobry, u mamy rok temu (kwiecień 2017)zdjagnozowano nowotwór jelita grubego z przerzutami do otrzewnej i wątroby. Przeszła operację, przyjęła 12 chemii. Po takiej dawce podstawowa choroba zmniejszyła się o około 80%. Od grudnia 2017 uskarżała się na bóle kręgosłupa. W styczniu 2018 pojawił się kolejny problem- zator żyły głównej górnej. Po dłuższej hospitalizacji mama dostała zastrzyki clexane. Po ustalonym tomografie okazało się, że w opłucnej zebrał się płyn. Lekarz powiedział, że sam się wchłonie a stało się to przez wcześniejszy zator. Następnie bóle kręgosłupa nie ustepowały. Po rezonansie okazało się, że kręgosłup mamy jest złamany w 2ch miejscach w dolnym odcinku piersiowym i lędźwiowym. Aktualnie mama chodzi w gorsecie ortopedycznym i przyjmuje leki odbudowujące kości oraz leki przeciwbólowe, które słabo działają. Pytanie jest takie: czy płyn w opłucnej może również powodować silny ból i trudności w oddychaniu czy to raczej wina kręgosłupa? Czy płyn powinien być usunięty co dałoby ulgę w bólu? Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Wszystko zależy od tego, jak dużo jest tego płynu. Może on nieznacznie utrudniać oddychanie, powodować duszność. Przy płynie w opłucnej może też wystąpić ból w klatce piersiowej. Ból można zazwyczaj dokładnie zlokalizować. Z uwagi na unerwienie opłucnej, ból może być umiejscowiony w barku po tej samej stronie lub w brzuchu. Ale w przypadku Pani mamy ciężko powiedzieć, co jest przyczyną tego bólu - na pewno kręgosłup boli bardziej i to on bardziej doskwiera. Może po prostu warto zrobić usg jam opłucnowych i sprawdzić, czy poziom płynu nie narasta.