Czy powinnam wykonać badania genetyczne?

Chciałam zapytać czy powinnam wykonać badania genetyczne (moja babcia zmarła na raka piersi) - jeśli tak, po ukończeniu 20. roku życia planuję się badać (USG, w starszym wieku mammografia). Boję się wyniku badań i po prostu wolę nie wiedzieć, bo przecież nie zawsze mając skłonności do raka, zachoruje się na niego...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Uważa się, że dziedziczny rak piersi stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań na raka piersi. Najczęściej występuje w postaci sporadycznej, która pojawia się u chorych bez genetycznych czynników ryzyka.
W opisanej sytuacji istnieje podstawa aby wykonać badanie genetyczne w kierunku genu BRCA.
W przyszłości pozwoli to zachować wzmożoną ostrożność, a także może stanowić wskazanie do diagnozowania wczesnych ognisk za pomocą rezonansu magnetycznego.
Zachęcam do wykonania badania i konsultacji wyniku z onkologiem bądź ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl