Czy przepuklinę międzykręgową leczy się metodą wyciągową lub przez założenie gipsu?

Mam 28 lat, leczę się na przepuklinę międzykręgową, która znajduje się w kręgach C4 i C5. Leżałem 10 dni w szpitalu, wykonano mi rentgen i tomografię komputerową. Po paru dniach leżenia lekarz zalecił mi wyciąg. Zaczęto mi go stosować, ale odczuwałem ogromny ból w biodrze i nie wyraziłem zgody na dalsze stosowanie wyciągu. Po trzech dniach kuracji kroplówkami lekarz zalecił gips, który miałby być od pasa do zakończenia żeber. Proszę o odpowiedź czy obydwie te metody powinny być stosowane w leczeniu przepukliny czy nie lepszym wyjściem byłaby operacja?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pański opis sugeruje raczej dyskopatię L4 i L5, niż w odcinku szyjnym. Gorset gipsowy jest rzeczywiście stosowaną metoda leczniczą. Jeżeli chodzi o wskazania do operacji - to przede wszystkim są uzależnione od tego, czy jest obecność deficytów neurologicznych (zaburzenia czucia, niedowłady, zaburzenia zwieraczowe), czy obecny jest przewlekły ból pomimo leczenia objawowego. W celu ostatecznego rozważenia wskazań potrzebne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa - tomografia nie pokazuje, czy jest obecność m.in. ucisku na korzenie nerwowe.

Serdecznie pozdrawiam!