Czy po laparoskopii te zgrubienia są normalne?

Witam, miesiąc temu miałem operowany wyrostek laparoskopowo, rany już się zagoiły tylko w środku w miejscu naciec są wyczuwalne takie twarde zgrubienia.Czy to jeszcze się goi i z czasem zniknie czy może już takie twarde guzki w środku zostają??
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

po operacji laparoskopowej wyrostka robaczkowego zgrubienia w okolicy blizn są dość powszechne. Są to zazwyczaj nacieki zapalne lub tworzenie się blizn w tkance podskórnej. W wielu przypadkach takie zgrubienia z czasem zmiękną i staną się mniej wyczuwalne, ale proces ten może trwać kilka miesięcy.

Jest to część normalnego procesu gojenia, jednak jeśli zgrubienia są bolesne, zmieniają rozmiar, stają się bardzo twarde, lub zauważy Pan jakiekolwiek inne niepokojące objawy (takie jak zaczerwienienie, gorączka czy wydzielina z blizny), warto skonsultować to z lekarzem.

Na ten moment nie ma jednak powodów do niepokoju.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/gojenie-rany

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.