Czy ruchoma nerka zagraża ciąży?

Witam. Jestem w 15 tygodniu ciąży. Kilka lat temu okazało sie, że moja nerka jest ruchoma jednak umiejscowiła się ona w dole miednicy zaraz obok jajnika. Nerka nie daje żadnych niepokojących oznak ani nigdy nie dawała. Czy położenie nerki w tym miejscu jest powodem do obaw o swoje życie? Bardzo się boje, że dziecko które już niedługo będzie większe uszkodzi nerkę lub podczas porodu ona pęknie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ruchoma nerka lub nerka opadająca czy wędrująca często jest dolegliwością, która nie daje o sobie znać i wykrywana jest przy okazji diagnostyki innych schorzeń. Rzadko się ją leczy operacyjnie – gdy nie daje dolegliwości bólowych, nie ma takiej potrzeby. W przeciwnym wypadku, czyli ok. 20% chorych , gdy występują częste infekcje, krwiomocz albo zastój moczu w nerce, musi być leczona chirurgiczne. Tutaj więcej o tej dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/ruchoma-nerk. Niestety, zdania lekarzy odnośnie zagrożeń, które niesie ze sobą wędrująca nerka w ciąży, są podzielone. Niektórzy uważają, że dolegliwość ta pozostaje bez związku z ciążą, inni zwracają uwagę, że jej obecność w miednicy mniejszej może przede wszystkim utrudniać poród drogą naturalną, dlatego bezpieczniejsze jest rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Na pewno powinna Pani porozmawiać o swoich wątpliwościach i stanie zdrowia z nefrologiem oraz ginekologiem prowadzącym ciążę. Prawdopodobnie pod opieką nefrologa powinna pozostać Pani aż do rozwiązania, on również może zasugerować konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Oczywiście musi Pani być czujna i nie lekceważyć jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego, takich jak bóle nerki itp. Więcej o wskazaniach do cesarskiego cięcia w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.