Czy taki poziom TSH w ciąży jest nieprawidłowy?

Witam, jestem w ciazy w 33 tygodniu. Wynik TSH to 0.4. Nigdy wczesniej nie mialam problemow z tarczyca. Poprzednie wyniki w granicach 1.5 prosze o inf co to teraz oznacza? Czy to 0.4 to juz zly wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie poziomu TSH to jedno z podstawowych badań w czasie ciąży.

Stężenie tyreotropiny (czyli poziomu TSH) jest w ciąży zmienne, a normy zależne są od trymestru. Uważa się, że normą w pierwszym trymestrze jest wynik mieszczący się pomiędzy 0,01 a 2,32 mlU/l, w drugim trymestrze między 0,1 a 2,35 mlU/l, natomiast w trzecim trymestrze między 0,1 a 2,65 mlU/l i tak też powinno zostać aż do rozwiązania ciąży.

Aktualnie znajduje się Pani w trzecim trymestrze ciąży, więc Pani wynik mieści się w wyżej wymienionych normach. Najprawdopodobniej więc wszystko jest w porządku. Proszę się nie martwić, a w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który powinien mieć wgląd do wszystkich aktualnych badań.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule, który opisuje stężenia TSH w ciąży. Oto link do niego: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.