Czy to krwawienie z odbytu jest spowodowane grzybicą pochwy?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zauważyłam krew na papierze toaletowym oraz odczuwam swędzenie w okolicy odbytu. Jestem po leczeniu grzybicy pochwy, która zrobiła się po przyjmowaniu antybiotyku. Byłam badań, nie mam hemoroidów. Czy jest możliwość że grzybica przeniosła się na odbyt i dlatego są krwawienia?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

po leczeniu grzybicy pochwy nie powinno dojść do rozwinięcia się patogenu w okolicach, odbytu, pod warunkiem, że leczenie było skuteczne. Krwawienie także nie jest symptomatyczne dla grzybicy odbytu, chyba że chory z powodu takich dolegliwości jak nieustający świąd, pieczenie czy suchość naskórka podrażnia śluzówkę drapaniem. Tutaj odnajdzie Pani więcej szczegółów na temat schorzenia: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Bardzo istotne jest, czy krwawienie pochodzi z kanału odbytu czy też z naskórka okolic odbytu – jeśli krwawienie nie jest związane z wypróżnieniami, to niewykluczone, że konieczne będzie wznowienie leczenia antygrzybiczego. Wskazana wizyta u lekarza, proszę także pamiętać o szczególnej higienie tych okolic z uwagi na możliwość przeniesienia groźnych patogenów – uszkodzony naskórek temu sprzyja.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.