Czy z przepukliną można się wspinać?

Witam. Mam zdiagnozowana przepukline pachwinowa 3 na 1 cm. Przed zabiegiem wybieram sie w gory. Plecak ok 10 kg tylko do schroniska potem maly tylko z piciem i jedzeniem. Chodzenie po gorach, niezbyt intensywna wspinaczla ale jednak wysilek. Czy to moze mi zaszkodzic? Co robic, zeby zminimalizowac ryzyko?

Lek. Paweł Szadkowski

Wszelkie ćwiczenia zwiększające ciśnienie w obrębie jamy brzusznej mogą zwiększać prawdopodobieństwo powikłań związanych z przepukliną. Są to jednak zwykle ćwiczenia w rodzaju ciężkich siłowych, podnoszenia ciężkich rzeczy itd. Trudno określić u pani ryzyko. Kierowałbym się w pani przypadku stanem klinicznym i opinią pani lekarza prowadzącego.