Gdzie jest granica w podawaniu morfiny?

W rodzinie mam osobę, która zmaga się z chorobą nowotworową, a jednocześnie z przewlekłym bólem. W celu uśmierzania bólu cały czas ma podawaną morfinę. Ostatnio bóle się nasiliły i dotychczasowa dawka leku nie pomaga. Chory cierpi. Podobno dawki morfiny nie można już bardziej zwiększyć.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Marta Kucharczyk

Nie ma czegoś takiego, jak maksymalna dawka morfiny. Jedynym ograniczeniem w podważaniu dawki tego nieocenionego w walce z bólem leku jest wystąpienie objawów niepożądanych, głównie pod postacią zaburzeń w oddychaniu. Przy niektórych rodzajach bólu czasami sama morfina może nie wystarczyć. Niejednokrotnie konieczne jest dołączenie innych leków, które pomagają w walce z nim, np. takich, jak: paracetamol, ibuprofen, sterydy czy leki przeciwdepresyjne.