Guzy tarczycy i torbiele w nerkach

Mam 64 lata i zdiagnozowane guzy tarczycy. W dniu 9.12.2011r. podano izotop promieniotwórczy I 131 280 MB. W dniu 23.01.2012 wyniki badania krwi wykazały: TSH - 2,64, tyroksyna - 18,7. W maju 2011 USG jamy brzusznej wykazało obecność torbieli w obu nerkach o śr. 25 mm. Dopiero wczoraj skojarzyłem, że te dwa schorzenia mogą mieć wspólny mianownik. Czy mam rację?

Witam!

Nie ma związku między występowaniem guzków w tarczycy, a torbielami nerek.

Nie wspomniał Pan o dokładnym charakterze guzków - leczenie jodem promieniotwórczym stosuje się zarówno w przypadku wola guzkowego nadczynnego, jak i obojętnego. Jego zaletą jest to, że nieodwracalnie niszczy komórki tarczycy, a jednocześnie ma krótki zasięg (około 2 mm). Do zalet tej metody można zaliczyć niski koszt metody, niewiele objawów ubocznych, a także dużą skuteczność (zmniejszenie objętości wola). Wadą jest niedoczynność tarczycy, która może się pojawić w różnym okresie czasowym od zakończenia leczenia. U Pana aktualne wyniki badania hormonów tarczycowych są w normie. Powinien Pan kontynuować badania TSH, aby wykryć ewentualną niedoczynność tarczycy możliwie wcześnie i rozpocząć suplementację. Kontrola TSH wskazana jest po 3, 6 i 12 miesiącach, a potem co rok.

Z opisu wynika, że ma Pan pojedyncze torbiele w obu nerkach. Zmiany takie to najprawdopodobniej nabyte torbiele proste, które występują u 30% dorosłych, a z wiekiem ich liczba rośnie. Zwykle nie dają objawów, a w postępowaniu stosuje się obserwację.

Pozdrawiam serdecznie!