Jak długo może trwać leczenie Hashimoto?
Witam. Miesiąc temu badania krwi i USG tarczycy potwierdziły u mnie chorobę Hashimoto. Wcześniej miałem zdiagnozowaną jedynie niedoczynność tarczycy. Od ok. miesiąca przyjmuję Euthyrox 75 (wcześniej 50). Moje objawy to ogólne osłabienie, uczucie przygnębienia, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, bardzo słaba pamięć. Czuje się jak 70-80-latek z demencją. Ciągłe zmęczenie nie pozwala mi normalnie żyć. Chciałbym zapytać jak długo trzeba czekać na efekty leczenia i czy istnieje możliwość ubiegania się o skierowanie do sanatorium jeżeli mój stan się nie zmieni oraz czy możliwe jest ubieganie się o orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?

MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
bardzo dobrze, że ma Pan już postawioną diagnozę co do rodzaju choroby tarczycy. Choroba Hashimoto charakteryzuje się wszystkimi objawami, o których Pan wspomina w treści pytania. Są to zmęczenie, wypadanie włosów, zaburzenia koncentracji, obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne. Dodatkowo występują zaburzenia pamięci, które potęgują negatywne odczucia co do codziennego funkcjonowania. Niestety leczenie jest długotrwałe, a jego efekty można obserwować dopiero po pewnym czasie od ustalenia prawidłowej dawki leków. Z tego też względu na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli natomiast leczenie nie będzie przynosiło efektów, to konieczne będzie wprowadzenie innego leku lub modyfikacja dawki obecnie stosowanego. Co do orzeczenia o niepełnosprawności, to należy zasięgnąć opinii lekarza. Z tego też względu zachęcamy do ponownego kontaktu z lekarzem prowadzącym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy