Jak mam dalej stosować plastry antykoncepcyjne Evra?

Dzień dobry stosuję antykoncepcję Evra. Wczoraj 07.03.2023 powinnam nakleić trzeci plaster a zorientowałam się że nakleiłam dopiero drugi, czyli pierwszy plaster nosiłam przez dwa tygodnie. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plaster antykoncepcyjny Evra został zaprojektowany tak, żeby działać przez siedem dni. Producent tej formy antykoncepcji w ulotce informuje, jak postępować w przypadku pominięcia zmiany plastra.

Jeśli pominięcie następuje w środku cyklu (czyli w tygodniu drugim lub trzecim) i wynosi więcej niż 48 godzin, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli więc współżyła Pani w ostatnim czasie, to w pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę przy pomocy testu ciążowego.

Po wykluczeniu ciąży lub w przypadku braku współżycia przez ostatni tydzień, trzeba rozpocząć nowy (czterotygodniowy) cykl i przykleić nowy plaster. Od tego momentu następuje nowy dzień zmiany plastra. Dodatkowo przez tydzień należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Inne pytania o stosowanie plastrów Evra umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-plastra-antykoncepcyjnego-z-trzeciego-tygodnia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-plastra-antykoncepcyjnego-evra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moja-antykoncepcja-zostanie-zachowana.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.