Czy moja antykoncepcja zostanie zachowana?

Witam, Stosuje antykoncepcję w postaci plastrów evra już od 5 lat z półroczną przerwa. Od 2 lat ciagle naklejałam plastry co tydzień w wyznaczonym terminie. Do czasu… Pierwszy plaster tego cyklu został naklejony 04.05 jednak 11.05 (w dniu zmiany plastra na drugi) opoznilam się z naklejeniem nowego o ponad 24h wiec 2 plaster został naklejony dopiero 12.05 w nocy. kolejny- trzeci plaster 19.05 tak jak powinno to mieć miejsce co 7 dni nie uwzględniając owego opóźnienia i ponad doby bez plastra. W dniu 24.05 odkleilam ostatni z plastrow i jutro powinien wypaść dzień krwawienia. 27.05 (dzisiaj) miałam niezabezpieczony stosunek, który zakończył się wytryskiem w pochwie. Czy w opisanej wyżej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo zajęcia w ciąże? Z obawy na fakt pominięcia plastra i ryzyka zajęcia w ciąże udałam sie do ginekologa i w ciągu 13-14 h od stosunku przyjelam tabletkę „po” escapelle. Czy mam sie czym stresować? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami podanymi przez producenta plastrów Evra w ulotce dołączonej do opakowania opóźnienie w przyklejeniu plastra o jeden albo dwa dni (a więc do 48 godzin) wymaga naklejenia nowego systemu tak szybko, jak to możliwe, a następny plaster powinien zostać naklejony w dotychczasowym "dniu zmiany plastra".

Jeśli w tygodniu poprzedzającym spóźnienie w naklejeniu plastra poprzedni noszony był poprawnie, to nie ma potrzeby stosować dodatkowej antykoncepcji.

Dodatkowo zażyła Pani tabletkę awaryjną po 13-14 godzinach od zbliżenia, co zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę do minimum.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nakleilam-plaster-za-pozno-czy-ochrona-jest-zachowana, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznione-przyklejenie-plastra-antykoncepcyjnego-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-jakies-ryzyko-zajscia-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.