Jak ocenić wynik badań hormonalnych u 29-latki?

Dzień dobry. Czy mogłabym prosić o pomoc w interpretacji wyników? cholesterol całkowity - 200,20 (w czerwcu było 246 - byłam ostatnio na restrykcyjnej diecie przeciwcholesterolowej) HDL- 47,60 LDL - 120,56 TRÓJGLICERYDY - 160,20 TSH - 3,7 FT3 - 3,37 FT4 - 1,89 (mam 29 lat, 159cm wzrostu i aktualnie 44,5kg) Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonalne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Jest to też istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są na stałe pewne leki, które mogłyby mieć wpływ na wynik badań.

Analizując przedstawione przez Panią wyniki, można by stwierdzić, że wartość pewnych parametrów mogła zostać przekroczona. W przypadku cholesterolu całkowitego, jego poziom wystąpił w granicznym poziomie normy referencyjnej. Jego wartość nie powinna przekraczać 200 mg/dl. Natomiast cholesterol HDL u kobiet powinien wynosić, co najmniej 50 mg/dl. We wskazanym wyniku ten poziom jest przy dolnej granicy normy. Natomiast frakcja cholesterolu LDL w Pani przypadku wystąpiła nieznacznie powyżej zalecanej normy.

Dodatkowo można by stwierdzić, że poziom TSH jest za wysoki, gdyż dla osób młodych nie powinien przekraczać 2.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem lub internistą. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/triglicerydy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.