Jak powstaje zapalenie ziarniakowe po kwasie hialuronowym?

Czy ktos z Panstwa moze mi wytlumaczyc jak powstaje zapalenia zairninakowe po kwasie hialuronowym? Czesto mowi sie o tego typu powiklaniach, ale jak one wygladaja? czy towarzyszy temu bol, wyczowalne zmiany? dziekuje

Witam
Ziarniniak powstaje na podłożu reakcji zapalnej, spowodowanej przez wprowadzenie do skóry lub tkanki podskórnej kwasu hialuronowego lub innego preparatu wypełniającego. Dochodzi w tym miejscu do napływu komórek zapalnych, głownie makrofagów. Dzieje się to najczęściej po kilku miesiącach od wypełnienia. może pojawić się bolesność oraz stwardnienie w tym miejscu. Proszę pamiętać, że jest to bardzo rzadko występujące powikłanie.
pozdrawiam
Iwona Radziejewska