Jak sobie radzić z tymi dusznościami?

Jak radzić sobie z duszności a nerwicowa. Od 2017 roku zazywam escotalpram.Po śmierci mamy zaczęłam obserwować napadów duszności i właśnie wtedy lekarz przepisał mi onet lek.Dzis w nocy miałam kolejny napad.Obudzil mnie jakiś koszmarny sen ,po czym zaczęłam mieć wzmożoną zapotrzebowanie na oddech próbowałam brać głęboki ale miałam blokadę później roztrzeslo mnie ,wystąpiła suchość w jamie ustnej ,pojawiły się wymioty .PO zażyciu labofarmu i wypiciu melisy nie przechodzili.Walczylam z sobą próbując się wyciszyć.Walka trwała długo w końcu zasnęła.Chcialam zapytać co mam robić w takich sytuacjach ?Jakie są techniki na wycisz3nie się.Dodam że od kiedy pojawiła się akademia a zbiegło się to też z moją operacja duszności pojawia się częściej jak zwykle.Prosze o pomoc
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Skuteczność maseczek ochronnych

Kiedy pojawiają się jakieś informacje o epidemiach, z aptek błyskawicznie znikają maseczki ochronne. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy mogą nas np. ochronić przed świńską grypą?

Szanowna Pani,



lęk paniczny (Zespół lęku napadowego) objawia się nieprzyjemnymi, uciążliwymi doznaniami somatycznymi; szybkie tętno -"kołatanie serca", dusznością - spowodowaną hiperwentylacją, objawy często pojawiają się w nocy.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech, duszność w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest dla Pani psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty