Jakie powinnam zrobić badania przy złym wyniku Tsh?

Witam! Niedawno robiąc wyniki, moje Tsh wyszło podwyższone. Jakie powinnam zrobić dodatkowe badania, te pod kątem tarczycy i dodatkowe. Wiem, że na niektóre da mi skierowanie endokrynolog. Jednak czytałam, że przy złych wynikach Tsh warto tez zrobić badanie na kortyzol sód i potas. Nie znam się za bardzo na tym. Jakie powinnam zrobić jeszcze badania?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma takiego zwyczaju w praktyce by przy nieprawidłowym poziomie TSH wykonywać rutynowo oznaczenie kortyzolu. Przy jego nieprawidłowym poziomie przede wszystkim należy oznaczyć fT3 i fT4 oraz często poszerza się diagnostykę o oznaczenie poziomu przeciwciał: antyTPO (nadczynność i niedoczynność), antyTSHR (przy nadczynności), ewentualnie (rzadziej) anty-Tg. Oznaczenie poziomu sodu i potasu zazwyczaj jest badaniem rutynowym w większości przypadków. Ponadto w razie zaburzeń funkcji tarczycy warto wykonać jej usg.

Serdecznie pozdrawiam!