Martwica stopy po rekanalizacji tętnicy udowej powierzchownej

Mama [79 lat] jest po drugim zabiegu - 'rekanalizacja tęt. ud. powierzch. ze stent/ Pierwszy marzec'13/ info: Stan po rekan. t.u.p. 03.13. sucha, pow. martwica palców stopy. Problem polega na tym, że po użyciu zapisanego ocetoseptinu mama krzyczy z bólu [szczypanie]. Oraz stopa wygląda okropnie - z tego co czytam ten wygląd to martwica. nie jest podjęte żadne leczenie pod kątem martwicy. Czy jest to włąściwy przebieg leczenia? zapisane leki: ww. oceS. Plavix 75 mg 1 x dziennie, z góry dziękuję!

Używanie wymienionego leku jest w celu dezynfekcji , nie jest to leczenie przyczynowe. z tego co Pan pisze to kończynę musi oglądnąć chirurg naczyniowy aby zdecydować o dalszej terapii. Szczypanie jednak po użyciu tego środka raczej przeczy martwicy , ponieważ w w tym drugim przypadku zniesione jest czucie powierzchowne

W przypadku martwicy suchej w przebiegu miażdżycy najważniejsze jest zachowanie martwiczego ogniska w należytej czystości, sterylności i suchości. wystarczające jest stosowanie środków dezynfekcyjnych na bazie spirytusu, które będą odkażały martwicę, a przy okazji przez odparowanie wysuszały. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami chirurga naczyniowego oraz udawać się na kontrolne wizyty tak jak zalecił chirurg prowadzący.