Na co wskazuje u mnie ten ból piersi?
Jestem w 15 tygodniu ciąży i od kilku dni boli mnie lewa pierś. Ból jest przy wstawaniu i zmianie pozycji. 3 miesiące temu miałam robione kontrolne usg, zresztą piersi kontroluje raz w roku że względu na to że w tej piersi mam 3 łagodne guzki (była robiona biopsja). Jestem zapisana na usg ale strasznie się martwię że to może okazać się czymś poważnym.? W dodatku biorę leki na podtrzymanie ciąży i się zastanawiam czy one też mogły pogłębić te dolegliwości bóle? Ale tylko lewej piersi?

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Przykro nam, że odczuwa Pani dolegliwość, która budzi niepokój w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża. Należy pamiętać, by mimo wszystko spróbować zachować spokój i nie denerwować się tą sytuacją, gdyż prawdopodobnie nic takiego poważnego się nie dzieje.
Prawidłowo, że wykonuje Pani regularne badania piersi, gdyż to bardzo ważna profilaktyka w kierunku groźnych chorób.
W przypadku ciąży, bardzo często zdarza się ból piersi, zarówno jednej, jak i obu naraz. To normalna reakcja na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas tak ważnego okresu. Należy pamiętać, że w czasie ciąży występuje burza hormonów, zwłaszcza w pierwszym okresie, gdzie poziom progesteronu ulega znacznemu wzrostowi. Następują też zmiany w strukturze piersi, gdzie i całe piersi i brodawki stają się bardziej wrażliwe i tkliwe. Niekiedy u niektórych przyszłych mam występuje bolesność piersi przez całą ciążę, jednakże dolegliwości bólowe powinny ustąpić po pierwszym trymestrze.
Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie przyczynę tego bólu. Możliwe, że zmiany hormonalne mogłyby powodować nasiloną bolesność piersi z wykrytymi wcześniej guzkami. W tym przypadku tylko lekarz ginekolog przy pomocy badania USG, będzie mógł ocenić, czy nic poważniejszego się nie dzieje.
Życzymy duża zdrowia i spokoju w czasie ciąży!