Operacja przepukliny pachwinowej w Norwegii

Dzień dobry! Chciałem się dowiedzieć na temat operacji przepukliny po lewej stronie. Ujawniła mi się około 2 miesiące temu i nic nie bolało, przez pierwszy tydzień jeszcze trenowałem, później poszedłem do lekarza. Dostałem wezwanie na konsultację i mówiłem, że nic mnie nie boli, więc dostałem następną kontrolę za 4 miesiące. Ale od tygodnia zaczyna mnie pobolewać i cierpieć, mrowić w pachwinie. Pracuję jako kierowca ciężarówki od 5 lat, ale aktywnie trenuję sport przez większość życia - mam 29 lat. W ciągu 2 dni wybieram się do szpitala na konsultację i natychmiastową operację. Na konsultacji powiedzieli, że będzie to metoda laparoskopowa z siatką, tylko czytałem dużo, że bardzo wiele zależy od chirurga i tu sedno pytania. Niestety mieszkam w Norwegii w stolicy Oslo i mają tu średnią opinię o lekarzach, ale są też dobrzy na pewno, więc jakie pytania zadawać i jak odnaleźć właściwego chirurga? Wiem, że chirurg powinien mieć min. 200 operacji, o co jeszcze pytać? Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż chcę kontynuować bez komplikacji i powikłań aktywnie później sport i sztuki walki przez resztę życia oraz siłownię. Dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam, Mateusz

Najlepiej wybierać ośrodek, w którym wykonuje się dużo operacji przepuklin rocznie (około 500). W takim ośrodku, skoro ma Pan mieć wykonany zabieg metodą laparoskopową, operacje przepuklin powinny być wykonywane w większości tą metodą (80-90%). Chirurg wykonujący operacje przepuklin metodą laparoskopową powinien pracować w takim ośrodku. Dobrze poszukać w internecie opinii o danym chirurgu, który ma wykonywać tą operację w tym ośrodku. Często warto takiego chirurga odwiedzić w jakiejś poradni, gdzie być może przyjmuje pacjentów (duża liczba pacjentów świadczy o jego sukcesie zawodowym).